Vali Çuhadar’dan Çağrı

Vali Çuhadar’dan Çağrı

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, "Toplu iftar yapmak isteyen hayırseverlerimizi, iş adamlarımızı ihtiyaç sahiplerimize yardım etmeye çağırıyorum. Toplu iftar yapmak yerine hazırlayacakları gıda kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştıralım." dedi.

Vali Mahmut Çuhadar PHA muhabirine yaptığı açıklamada Adıyaman'ın sağlık, ekonomi, turizm, tarım alanlarında ve yatırımlara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kovid-19 vakalarındaki artışta riskli durumun devam ettiğine işaret eden Vali Çuhadar, "Genel değerlendirme yapacak olursak; maalesef son günlerde Kovid-19 ile ilgili artan vaka sayılarını hep birlikte izliyoruz. Adıyaman’da ilk etapta ilk değerlendirmede 17 yüksek dereceli riskli iller arasındaydı. Bu şu anda da riskli durumumuz devam ediyor."dedi.

"Mayıs ayı ile birlikte kısmi rahatlamaya ulaşacağımıza inanıyorum"

Vali Çuhadar, son günlerde artış hızının Türkiye genelinin altında olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

"O yüzden ileriye umutlu bakıyorum. Geçen ben röportajda yine söylemiştim mayıs ayı ortalarında kontrol altına alınacağını ve bir rahatlama sağlanacağını düşünüyorum. Tabii olmazsa olmaz şartımız; alınan tedbirlere alınan kararlara uyulması. Bu gerek akşam kısıtlaması gerek hafta sonu kısıtlamalarını, halkımızın harfiyen rivayet etmesini talep ediyoruz, temenni ediyoruz. Bu konudaki güvenlik güçlerimizin ve sivil denetim ekiplerimizin çalışmaları da son sürat devam ediyor. İnşallah dediğim gibi tekrarlamak gerekirse, mayıs ayıyla birlikte kısmi bir rahatlamaya ulaşacağımıza inanıyorum.

Adıyaman Devlet Hastanesi 150 yataklı devlet hastanesi oraya yapılacak, proje ihalesi bitti sonuçlandı şu anda projesi yapılıyor. İnşallah projesi bittikten sonra yatırım programına alınacak ve inşaat ihalesi yapılacak. Süreç 150 yataklı devlet hastanesinde olması gerektiği gibi ilerliyor."

"Pandemi kontrol altına alındığında Adıyaman turizm sektöründe atılım gösterecektir"

Adıyaman’da turizm sektörünün geçen yıl gibi olmamasını arzu ettiklerini belirten Vali Çuhadar, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu yıl turizm sezonunun açılmasıyla birlikte; biz gerek yerli turist gerekse yabancı turistte bir ivme bekliyoruz. Tabii bu da pandemiyle alakalı koşul olarak yürüyen bir süreç. İnşallah dediğim gibi pandemi kontrol altına alındığında turizm sektörü de Adıyaman’da inşallah bir atılımını gösterecektir. Bu konudaki gerekli tedbirlerimizi alıyoruz.

Zaten İPA Projesi kapsamında bizim Adıyaman’da gerek tanıtımla ilgili gerekse de turistik yerlerde inşaatlarla ilgili önemli Avrupa kaynaklarından yürüttüğümüz projeler devam ediyor. Bunların da tamamlanmasıyla bu yıl ve gelecek yıl Adıyaman’da turizm sektörünün bir ivme kazanacağını ve önemli ölçüde hareket yakalanacağına inanıyorum.

Elbette dediğim gibi 1 milyon 400 bin euroluk ihale gerçekleştirdik. Bu 2 yıllık süreci kapsayacak. En son bir iki ay önce tanıtım toplantısında da yaptık gerçekleştirdik. Buradaki festivalleri ve turizm fuarlarına katılmayı gerek yurt içinde gerek yurt dışında turizm fuarlarına katılmayı ve Adıyaman’ın turistik yönünü bir marka olarak hedefleyen bir proje. İşinin ehli bir ekiple çalışıyoruz. Orada da beklentimiz çok yüksek. Evet son aşamada bu yaklaşık 16 milyon Türk liralık bir proje."

Vali Çuhadar, projenin Tarım Mükemmeliyet Merkezi Projesi ilimizde üretilen tarım ürünlerinin, artı değer kazandırılarak satılmasını ve dolayısıyla ilimizdeki tarım ürünlerinin daha yüksek değerde satılarak il ekonomisine, dolayısıyla ülke ekonomisine, artı değer katmayı hedefleyen bir proje olduğunu kaydetti.

Projenin içinde badem işleme tesisinin olduğunu aktaran Vali Çuhadar, "Bademin biz malum dış kabuğunu kırıyoruz, ihraç ediyoruz veya dışarıya gönderiyoruz. Badem eksiği olan bir ülkeyiz. İthal ettiğimiz ürün malum. Biz burada neler yapmaya çalışıyoruz; bademden artı değer üretmeye, iç kabuğunu da soymaya çalışıyoruz. Sonra badem unu, badem yağı, file badem vs. ürünler üretmek suretiyle köylümüzün ürettiği, çiftçimizin ürettiği bademin daha değerli hale gelmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde çalışıyoruz."

"2 bin ton kapasiteli soğuk hava deposunun proje fizibilite çalışması tamamlandı"

Ürünlerin artı katma değer kazanabilmesi için kurutma tesisine ihtiyacın olduğunu ifade eden Vali Çuhadar, "Diğer bir tesis kurutma tesisi olacak; yıllık yaklaşık 2 bin ton kapasiteli yanlış hatırlamıyorsam bir tesis olacak. Sebze ve meyve kurutmasına yönelik bir tesis olacak. Özellikle ilimizde üzüm, Gölbaşı’nda da cennet hurması çok yaygın. Bunlarında artı değer kazabilmesi için yine kurutma tesisine ihtiyacımız var. Mükemmeliyet merkezin ikinci ayağı kurutma tesisidir."dedi.

"Kapalı fide serasında 5 milyon fide ve fidan üretebilecek"

Vali Çuhadar, üçüncü ayağının ise; fide fidan üretme tesisi olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 5 milyon fide ve fidan üretilebilecek 5’er dönüm 2 kapalı alandan oluşan seradan oluşacak. Hem meyve fidanlarını hem de sebze fidelerini üreteceğiz. Çiftçimizin kullanımına sunacağız. on ayak olarak da ilimizde nar üretimi, organik nar üretiminde Türkiye’de 1'inci sıradayız. Yoğun bir soğuk hava deposu ihtiyacı var bu konuda. Yine en son tesisimizde daha çok nara hitap edecek ve diğer meyvelere hitap edecek, yaklaşık 2 bin kapasiteli soğuk hava deposu olacak bu mükemmeliyet merkezinde. Şu anda projesi fizibilite çalışması bitti. Sanayi Bakanlığı'na gönderilmek üzere proje. Bunu işletme tarım konusunda da Tarım kredi Kooperatifleriyle de görüşlerimiz devam ediyor. İşletme modelini de onlar üzerinden yapmaya çalışıyoruz. İşlemler tamamlandığında kamuoyuna açıklanacaktır."

"OSB'de yer sıkıntısı hat safhada"

Merkez Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yer sıkıntısı hat safhada olduğunu vurgulayan Vali Çuhadar, "Şu anda sanayicimizin ihtiyacını karşılayacak, arsa temin etmekte Merkez OSB’de güçlük çekiyoruz. Ama OSB’nin 3. genişleme etabında çalışmalar devam ediyor. Yakında 600 dönüm arazinin satın alınması veya kamulaştırılması söz konusu Merkez OSB ve Sanayi Ticaret müdürlüğümüz ortaklaşa çalışıyor o konuda da ilerleme sağladık. Ayrıca gıda OSB kurulması için ilimizde birtakım çalışmalarımız birtakım girişimlerimiz var bu konuda da ileride kamuoyuna açıklama yapacağız inşallah. Mermer organize konusu bitti o kesinleşti. Artık kamulaştırma bedelleri ödendi. Hazine arazisi üzerindeki ağaç ve diğer alacaklar çiftçimizin ödendi. Şu anda orada süreç olması gerektiği şekilde ilerliyor. Orada malum imar planı yapılacak ve sanıyorum gelecek yıldan itibaren de arsa tahsis etmeye başlayacağız inşallah. Mermer OSB'de hiçbir sıkıntımız kalmadı şu anda yürüyen süreç var orada."şeklinde konuştu.

"Teravih namazı evlerde kılınacak, toplu iftarlar yapılmayacak"

Vatandaşların Ramazan'larını tebrik eden Vali Çuhadar,  pandemi de genel kural olarak teravih namazlarının evlerde kılınması yönünde Diyanet Başkanlığı’nın açıklama yaptığını anımsattı.

Uygulamanın yurt genelinde olduğu gibi Adıyaman'da uygulanacağının altını çizen Vali Çuhadar, "Vatandaşlarımızdan talebim elbette camilerde olmayacak ama özel yerlerde de toplanıp teravi namazı kılmamaları. Evlerinde yalnız başına teravih namazlarını kılmaları, toplu iftarların yapılmamasını talep ediyorum.Yine devletimizin bakanlar kurulunun son kararı toplu iftarlar yapılmayacağı yönünde. "dedi.

"Ramazan ayı paylaşma ayı"

"Toplu iftar yapmak isteyen hayırseverlerimizi, iş adamlarımızı, ihtiyaç sahiplerine yardıma çağırıyorum" diyen Vali Çuhadar sözlerini şöyle tamamladı:

Yani toplu iftar yapmak yerine düzenleyecekleri hazırlayacakları gıda kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırırlarsa zaten toplu iftardaki maksatta hasıl olmuş olacaktır. Bizlere başvururlarsa bizlerde ihtiyaç sahiplerinin listeleri ve bilgilerin her daim hazırdır. Biz kendilerine yardımcı oluruz. Dediğim gibi iş adamlarını ihtiyaç sahiplerine yönelik sosyal faaliyetleri yapmaya özendirmek istiyorum özendirmeye gayret etmeleri yönünde çaba sarf etmek gerekiyor. Çünkü Ramazan ayı paylaşma ayı ihtiyaç sahiplerimizin ihtiyaçlarını giderirlerse hepimiz memnun oluruz. Yaklaşan Ramazan ayı vesilesiyle vatandaşlarımızın Ramazanlarını tebrik ediyorum. Kurallara pandemi nedeniyle gerek bakanlar kurulumuzun gerekse de valiliğimizin aldığı kurallara harfiyen uymalarının onların kendi sağlıkları açısından ailelerinin sağlığı açısından önemli olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Bütün Adıyamanlı hemşerilerimize sağlık sıhhat dolu bir Ramazan geçirmelerini temenni ediyorum teşekkür ederim."

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap