Vaka Sayısı Haftalık Düşen 6 İlden Birisiyiz

Vaka Sayısı Haftalık Düşen 6 İlden Birisiyiz

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, "Yine vaka sayısı haftalık düşen 6 ilden birisiyiz. Bu sayılar sevindirici ama hiçbirimizi rehavete kaptırmaması gerekiyor." dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında artan ve azalan illeri paylaşırken kırmızı kategoride olan Adıyaman'ın ise vaka sayısı düşen iller arasında olduğunu açıklamıştı.

"Bu sayılar sevindirici ama hiçbirimizi rehavete kaptırmaması gerekiyor"

Mayıs ayında alınan önlemlere uyulursa rahatlama sürecine girileceğini ifade eden Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, "Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre toplam veri sayısına göre 61'nci vilayetiz. Yine vaka sayısı haftalık düşen 6 ilden birisiyiz. Bu sayılar sevindirici ama hiçbirimizi rehavete kaptırmaması gerekiyor" dedi.

"İlerleyen haftalarda daha iyi duruma geldiğimizi göreceğiz"

İlk haftalarda Adıyaman en yüksek riskli en yüksek ilk on sekizinci sırada olduğunu anımsatan Vali Çuhadar, şu ifadeleri kullandı:

"Bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığımız tarafından listeler açıklanmaya başladığı ilk haftalarda Adıyaman en yüksek riskli en yüksek ilk on sekizinci sıradaydı. Ve o dönemde hemşerilerimize o zamanlar yine uyarılarda bulunmuştuk. Bundan kurtulmak mümkündür birkaç kez basına vermiş olduğum röportajlarda Mayıs ayında alınan önlemlere uyulursa rahatlama sürecine gireceğimizi ifade etmiştim. Dün Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre toplam veri sayısına göre 61'nci vilayetiz. Yine vaka sayısı haftalık düşen 6 ilden birisiyiz. Bu sayılar sevindirici ama hiç birimizi rehavete kaptırmaması gerekiyor. Vatandaşlarımızın yine aldığımız önlemlere devletin koyduğu kurallara harfiyen uymaları gerekiyor. Bu sayede ilerleyen haftalarda daha iyi duruma geldiğimizi göreceğiz."

"Yüzde 70 aşılanması gereken kitlenin yaklaşık yüzde 70'i aşılandı"

Aşılanmamanın büyük çoğunluğu cehaletten kaynaklandığını ve ikna ekipleri yerinde anlattığını belirten Vali Çuhadar, "Aşılama durumunda iyi gidiyoruz yüzde 70 aşılanması gereken kitlenin yaklaşık yüzde 70 aşılanmış durumda Ramazan ayı münasebeti ile aksama olmuş olabilir ama sağlık ekiplerimiz akşamları iftar sonrası bu telafi etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Sağlık çalışanlarımıza bu özveri çalışmalarında dolayı teşekkür ediyorum. Aşılanmamanın büyük çoğunluğu cehaletten kaynaklanıyor maalesef ikna ekiplerimiz gidiyor yerinde anlatıyor. Faydalarını anlatıyor çünkü eldeki verilere göre aşılanan yaşlılarımız artık yoğun bakıma düşmüyorlar ve entübe olmuyorlar buda önemli bir avantaj bunları anlattığımız ikna edip ve aşılamasını yapıyoruz" dedi.

 

İlk Yorumu Yap

Yorum Yap